Moduł StudioSystem przeznaczony jest do ewidencji informacji związanych z towarami oznakowanymi kodami kreskowymi ze szczegółami takimi jak numery partii / numery seryjne, data ważności / data produkcji, numery jednostek logistycznych SSCC.
Program nie tylko rejestruje dane w bazie odczytywane z kodów kreskowych, ale także pozwala na drukowanie etykiet na pojedyncze artykułu, opakowania zbiorcze oraz jednostki logistyczne (palety). Szablony wydruku projektuje się za pomocą Microsoft Report Builder 3.0, a same wydruki realizowane są za pomocą SQL reporting services. Generowane są pliki PDF, które mogą być wysyłane na dowolną drukarkę zgodną z systemem Windows, a w szczególności na drukarki kodów kreskowych ZEBRA.
Ponadto moduł pozwala na odczytywanie wagi palet i zapisu tych danych w powiązaniu z numerem jednostki logistycznej.
Dane dotyczące kartotek towarowych mogą być zapisywane w bazie SQL lub odczytywane OnLine z innej bazy systemu WMS lub ERP. Ponadto istnieje możliwość integracji z systemem ERP np. SAP zarówno na zasadzie Offline (import danych cyklicznie z plików XLS) lub OnLine za pomocą WebService.
Dopisywanie kartoteki towarowej uruchamiamy poprzez kliknięcie przycisku DOPISZ. Otwarte zostaje okno tworzenia kartoteki składające się z dwóch elementów:
- zakładki Dane Ewidencyjne zawierającej dane podstawowe towaru:
- indeks – kod towaru
- kod kreskowy – kod EAN (13 znakowy),
- nazwy – nazwa towaru
- opis 1 i opis 2 – dodatkowy opis towaru (pola opcjonalne),
- jednostka,
- zakładki Parametry – zawierającej dane wagowe towaru i jego tary:
- waga karton netto (w gramach),
- waga karton brutto (w gramach),
- waga opakowania (w gramach),
- waga palety chep (w kilogramach).
Zapisanie nowej kartoteki potwierdzamy kliknięciem na przycisk ZAPISZ, anulowanie zapisu potwierdzamy przyciskiem ANULUJ.
Ważenie
Pakowane towary możemy ważyć za pomocą wagi przemysłowej OHAUS.
Terminal
Na stanowisku w magazynie lub hali produkcyjnej montowany jest komputer z czytnikiem kodów kreskowych oraz drukarką ZEBRA, na komputerze uruchamiany jest moduł TERMINAL z wybranymi transakcjami.
Ważenie
Na stanowisku roboczym odbywa się skanowanie etykiet oraz ważenie jednostek logistycznych.
Po ustawieniu kursora w polu „Kod kreskowy 1” można rozpocząć skanowanie kodów kreskowych umieszczonych na etykietach paletowych, pamiętając o odpowiedniej kolejności skanowania (patrz poniższy przykład).
Zeskanowanie kodów w niewłaściwej kolejności, lub kodu niewłaściwego (nie występującego w bazie), skutkuje jego odrzuceniem i wygenerowaniem komunikatu błędu. Prawidłowy odczyt kodu kreskowego
1 oraz 2 powoduje identyfikację towaru wraz pozostałymi parametrami zawartymi w poszczególnych kodach, oraz zapis sekwencji w buforze programu
W przypadku palet niejednorodnych – na których znajduje się więcej niż jeden artykuł – istniej możliwość kolejnego skanowania kilku etykiet paletowych i dokonania porównania wagi zbiorczej dla całej palety. Analiza wagi palety następuje po uruchomieniu funkcji „Ważenie”.
Jeżeli proces ważenia zostanie zaakceptowany, kliknięcie na przycisk DRUKUJ powoduje wydruk etykiety ważenia oraz zapis danych ważenia w bazie. Przykład etykiety ważenia poniżej.
Przyjęcie z produkcji
Specjalna transakcja do rejestrowania przyjęć do magazynu wyrobów gotowych z produkcji pozwala za pomocą skanowania kodów kreskowych na kartonach rejestrować przyjęcie zarówno wyrobu gotowego na nowo tworzonej palecie jak i elementów pakowanych do kartonu zbiorczego.