Palety są to proste, płaskie platformy wykonane z drewna lub plastiku, na których można umieścić produkty.
Są one niezwykle istotne w gospodarce magazynowej i transporcie, a oto dlaczego.
Rejestracja i rozliczanie palet z kierowcami i przewoźnikami w magazynie może być trudnym zadaniem. Jednak z użyciem odpowiedniego systemu czy programu, takiego jak Studio WMS.net firmy SoftwareStudio, staje się to znacznie prostsze i bardziej efektywne. Dzięki temu, możliwe jest skuteczne zarządzanie i kontrolowanie palet, unikanie strat oraz szybkie rozliczanie się z kierowcami i przewoźnikami. To innowacyjne rozwiązanie, które warto wdrożyć w swoim magazynie.
Po pierwsze, palety ułatwiają składowanie towarów. Dzięki nim można uporządkować produkty i zapewnić, że są one łatwo dostępne. Program Studio WMS.net pozwala na efektywne śledzenie, gdzie każda paleta jest przechowywana, co przyspiesza proces wyszukiwania i kompletowania zamówień.
Po drugie, palety znacząco usprawniają procesy transportu. Umieszczenie towarów na paletach ułatwia ich załadunek i rozładunek z samochodów oraz kontenerów. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń towarów.
Po trzecie, palety pozwalają zminimalizować straty. Dzięki ich standardowym wymiarom i trwałej konstrukcji można uniknąć uszkodzeń i straty towarów w trakcie przemieszczania się przez magazyn czy w trakcie transportu.
Podsumowując, palety odgrywają kluczową rolę zarówno w gospodarce magazynowej, jak i transporcie. Program magazynowy Studio WMS.net firmy SoftwareStudio umożliwia skuteczne zarządzanie paletami, co przekłada się na efektywność i oszczędności w działaniach logistycznych.
Po wyborze menu KARTOTEKI/PALETY zostanie wyświetlony rejestr dopisanych w systemie kartotek palet i opakowań.
W rejestrze aktywne są funkcje: dopisania, edycji, podglądu historii obrotów magazynowych, dopisania notatek oraz podglądu i dołączenia nowych załączników.
Funkcja dopisania kartoteki palety jest uruchamiana przez użycie polecenia DOPISZ. Po uruchomieniu funkcji zostanie wyświetlone okno dopisania nowej kartoteki palet.
Okno dopisania kartoteki palet składa się z trzech zakładek.
W zakładce DANE EWIDENCYJE pole AKTYWNE oznacza aktywność kartoteki (pole domyślnie zaznaczone). W polu SYMBOL należy wpisać indeks kartoteki, w polu NAZWA wpisać nawę. NUMER KATALOGOWY umożliwia wpisanie dodatkowego indeksu kartoteki. W polach JEDNOSTKA MIARY, MAGAZYN i GRUPA informacje należy wskazać z listy rozwijanej. W polu DOSTAWCA można wskazać dostawcę, z którym chcemy skojarzyć kartotekę, w polach CECHA1 i CECHA2 można wskazać informacje z list rozwijanych. Cechy kartotek definiuje administrator systemu. W polu CENA EWIDENCYJNA można wpisać cenę dopisywanego produktu. W polach ZAPAS MAKSYMALNY i ZAPAS MINIMALNY można wpisać stan minimalny i maksymalny dopisywanej kartoteki. Informacje zapisane w tych polach mogą służyć do generowania raportów zapotrzebowania.
W zakładce UWAGI istnieje możliwość dopisania do wprowadzanej kartoteki dowolnej ilości komentarzy – notatek. Nowy komentarz – notatka dopisywany jest przez kliknięcie wiersza z komunikatem Kliknij, aby dodać nowy wiersz. W pierwszym polu zaznaczamy czy notatka ma być aktywna. W polu KOD należy wpisać dowolny kod. Pole Uwagi to miejsce na wpisanie dowolnego komentarza.
Zatwierdzenie wprowadzonych danych wymaga użycia kombinacji klawiszy <Shift><Enter>.
Modyfikacja informacji w polach wymaga dwukrotnego kliknięcia na wybrane pole. Po wprowadzeniu modyfikacji, zapisanie informacji wymaga użycia kombinacji klawiszy <Shift> <Enter>.
W notatkach aktywna jest funkcja usuwania. W celu usunięcia wprowadzonej notatki należy wybraną pozycję zaznaczyć przez klikniecie myszką na pozycji. Wybrany wiersz zostaje podświetlony. Użycie klawisza <Delete> usuwa zaznaczoną pozycję.
W zakładce ZAŁĄCZNIKI istnieje możliwość dołączenia do kartoteki dowolnej ilości załączników w postaci plików.
Aby do kartoteki przypisać załącznik należy w pierwszym polu wskazać rodzaj załącznika (informacja wybierana z listy rozwijanej). Następnie uruchomić przycisk PRZEGLĄDAJ, wybrać żądany plik z dysku komputera i zatwierdzić swój wybór uruchamiając przycisk-funkcję DODAJ ZAŁĄCZNIK.
Informacjami obowiązkowymi przy dopisaniu nowej kartoteki jest SYMBOL, NAZWA oraz MAGAZYN.
Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych informacji należy je zapisać korzystając z przycisku – funkcji ZAPISZ.
Polecenie ANULUJ to możliwość wycofania się z wprowadzonych zmian w kartotece palet.
Modyfikacja w trybie edycji wymaga użycia polecenia EDYCJA. W wyświetlonym formularzu kartoteki wprowadzane są zmiany w wybranych polach.
Wprowadzone zmiany w kartotece asortymentowej należy zapisać przez użycie polecenia ZAPISZ. Istnieje możliwość wycofania się z zapisania wprowadzonych zmian korzystając z przycisku ANULUJ.